התאמת הבית לבעלי מוגבלויות שונות

בעלי מוגבלויות זקוקים למרחב גדול יותר ושינוי הדירה כולה על מנת לנוע במרחב בביטחון ובצורה עצמאית, ככל האפשר. על מנת לאפשר להם לחיות בתנאים נוחים יש לבצע שינויים ולהתאים את הדירה למצבם:

עושים שינוי

אנשים בעלי מוגבלויות וצרכים מיוחדים זקוקים לנגישות נוחה יותר על מנת שיוכלו לתפקד ולהתנהל כרגיל, עד כמה שניתן וכל עוד הם יכולים להתנהל ללא עזרה חיצונית. תכנון הבית עבור אנשים אלו צריך להיות שונה מתכנון בית רגיל. ראשית, לפני הכל חשוב לציין כי התאמת הבית לבעלי צרכים ומוגבלויות מאפשרות להם לחיות חיים עצמאיים ונוחים.

יתרה מכך, בית שמתכונן ומותאם לבעלי מוגבלויות מעלה את תחושת הביטחון בקרב אותם אנשים וכתוצאה מכך גם איכות חייהם משתפרת בהתאם, מה שמקטין את תחושת התסכול מהמצב הקיים.

תכנון בית עבור בעלי מוגבלויות חייב להיעשות בצורה מקצועית, אחרת יכולים להיגרם טעויות שיכולות גם לגרום לבזבוז כספים רבים וגם לגרום לתחושה לא נוחה עבור בעל הדירה. על כן, חשוב מאד להתייעץ עם גורם מומחה ומבין בנושא שיבצע את תהליך התכנון וההתאמה בצורה ראויה שתענה על כל דרישות הלקוח המוגבל.

כיצד מתחילים את תהליך השינוי?

ראשית, יש להתייעץ עם מומחה רפואי ואנשי מקצוע מומחים בתחום שיזהו את צרכיו של הלקוח וכמו כן את הפתרון האפשרי שיסייע למוגבלותו. אבחון מקצועי זה מאפשר להתחיל את התכנונים בצורה מסודרת ומדויקת יותר. תכנון בית חדש לגמרי עבור לקוח בעל מוגבלויות מצריך את עזרתם של צוות בנייה ואדריכלים מקצועיים המתמחים בתחום זה. במקרים כאלו, הבנייה מותאמת לצרכיהם כבר מהיסוד. במקרים אחרים, כאשר ישנו כבר בית קיים אך הוא אינו מותאם לבעלי מוגבלויות, יש לבצע שיפוצים ושינויים שיגרמו לכך שהבית יותאם עבורם.

ראשית, יש להתייעץ עם מומחה רפואי ואנשי מקצוע מומחים בתחום שיזהו את צרכיו של הלקוח וכמו כן את הפתרון האפשרי שיסייע למוגבלותו.

אבחון מקצועי זה מאפשר להתחיל את התכנונים בצורה מסודרת ומדויקת יותר. תכנון בית חדש לגמרי עבור לקוח בעל מוגבלויות מצריך את עזרתם של צוות בנייה ואדריכלים מקצועיים המתמחים בתחום זה. במקרים כאלו, הבנייה מותאמת לצרכיהם כבר מהיסוד. במקרים אחרים, כאשר ישנו כבר בית קיים אך הוא אינו מותאם לבעלי מוגבלויות, יש לבצע שיפוצים ושינויים שיגרמו לכך שהבית יותאם עבורם.

מתאימים את חדרי הבית לדיירי הבית

כאשר מדובר בנכות שלא נגרמה כתוצאה ממום מולד אלא כתוצאה מפגיעה או פציעה חשוב להבין שלפני שמדובר בשינוי הבית, מדובר בשינוי חייו של אותו אדם ולכן כל התהליך חייב להיעשות בסובלנות וכמובן במהירות בכדי לאפשר לבעל הדירה להתחיל שגרת חיים והסתגלות למצב החדש.

אחד הגורמים הראשונים שיש לעשות בהם שינוי הוא להרחיב את פתח החדרים. למשל, כאשר מדובר בנכה על כיסא גלגלים, יש להרחיב את דלת הכניסה על מנת לאפשר לו כניסה ויציאה באופן עצמאי ובקלות. כמו כן גם את חדרי השירותים, המקלחת והמעבר לחדר השינה יש להרחיב על מנת שיוכל לנוע במרחב ולבצע בהצלחה פעולות שגרתיות אלו בצורה נוחה ובטוחה.

שינוי זה יכול להיעשות גם במסגרת שיפוצים וכמובן שגם במסגרת בנייה חדשה.

כמו כן, דרך נוספת להתאים את הבית לבעלי מוגבלויות היא על ידי עריכת שיפוץ קטן במקלחת ובשירותים. ישנם מוטות ברזל מיוחדים שניתן להבריג חזק לקיר והם מספקים תמיכה ואחיזה נוחה. למשל, שימוש במוט כזה בחדר השירותים יאפשר לבעל הדירה לשבת ולהתרומם בקלות ללא עזרה וסיוע של גורם חיצוני.

בדומה לכך, במקלחות אנשים בעלי מוגבלויות מבקשים התקנה של אותם המוטות מחוץ למקלחת וכמובן גם בתוכה. בזמן הרחצה הם אוחזים במוט הברזל וכך הם מצליחים להישאר יציבים ומונעים החלקה.

לסיכום

בעלי מוגבלויות בין עם נולדו כך ובין אם הפכו למוגבלים בשל תאונות שונות, בסופו של דבר רוצים גם הם לחיות את המשך חייהם בביטחון ונוחות מקסימאלית וכפי שציינו קודם לכן על ידי שינויים קטנים בדירתם ניתן להשיג עבורם שינוי גדול ומשמעותי שאכן יגרום להם לבצע פעולות מסוימות בצורה עצמאית.

אם גם אתם זקוקים לשינוי, עבורכם או עבור קרוב שלכם, פנו לצוות מומחים ומקצועיים בתחום שיבצעו את השינוי על הצד הטוב ביותר, אנו בטוחים ששגרת חייכם תשתנה לטובה כבר עוד מהיום הראשון!