מיטה רפואית

חשיבותה של המיטה הרפואית

מיטה רפואית היא לא רק אמצעי מנוחה למטופל. מיטה איכותית תורמת להחלמה ולרווחת המטופל ושימוש נכון בה יכול לסייע בהסדרת נשימה, המרצת דם ולמערכות הגוף השונות. עבור הצוות הרפואי, הגמישות והפונקציונליות של מיטות אלו הופכות את הטיפול ליעיל ואפקטיבי יותר. המיטות המיוחדות מאפשרות להם לספק טיפול ממוקד למצבים ספציפיים, מטיפולי חירום ועד להחלמה לאחר הניתוח ואשפוז ארוך טווח. במסגרת טיפול ביתי, מיטות רפואיות מספקות למטופלים סביבת טיפול ברמה של בית החולים, ותומכות בתהליך הריפוי מבלי להתרחק מהנוחות של הבית. בנוסף, בזכות הדגמים הרבים, ניתן להתאים מיטה עם פונקציות מסוימות באופן ישיר למטרת הטיפול.

בחירת מיטה רפואית

מכיוון שלכל סוג ודגם של מיטה רפואית יש יתרונות משלו, יש כמה תכונות שצריך לבדוק בעת בחירת מיטה. תחילה, נבדוק את ההתאמה הפיזית של המיטה. רוב המיטות הרפואיות ניתנות להתאמה מבחינת גובה, מיקום כרית הראש וכדומה. עם זאת, מידות המיטה (אורך ורוחב) נשארות קבועות ויש לוודא כי הן מתאימות למטופל ולמיקום בחדר. לאחר מכן, נבדוק את משטחי התמיכה והבטיחות. האם יש למיטה מעקות הגנה מנפילה? האם המזרן עשוי מחומר שמפחית לחץ? אלו תכונות שאולי לא חשובות לכל המטופלים, אך לאלו שכן הן קריטיות ביותר. ניתן גם לבדוק את אופציית הניידות של המיטה, כלומר, האם יש לה גלגלים או שניתן לרדת ממנה בקלות לכיסא. בנוסף, ישנן מיטות אליהן ניתן לחבר ישירות ציוד רפואי ואמצעי ניטור החשובים למטופלים בסיכון.

מיטות רפואיות ייחודיות

ישנם כמה סוגים של מיטות רפואיות שנועדו לענות על צריכים ספציפיים במיוחד. לדוגמא, ישנן מיטות רחצה אשר ניתן לקלח את המטופל ישירות על גביהן מבלי כל צורך להעביר אותו לכיסא גלגלים ומשם למקלחת. מיטות אלו עמידות במים וניתן לנקות אותן בקלות רבה. מיטה שימושית נוספת היא מיטת העמדה. מיטה זו יכולה להגיע למצב אנכי כך שהמטופל נשען עם גבו על המיטה כאשר רגליו עומדות על משענת ייחודית מעל הרצפה. באופן זה ניתן לבצע טיפולים ייחודים, לעזור לזרימת הדם וגם לאפשר למטופל לאכול או לבצע פעולות שהיו מצריכות ממנו מעבר לתנוחה אחרת במיטה רגילה. ישנה גם מיטה רפואית קלת משקל (דמוית אלונקה) אותה ניתן להרים בקלות או להניע אותה עם גלגלים והן נפוצות מאוד בחדרי מיון.